Čerešne a višne - výsadba, pestovanie a starostlivosť o ovocné stromy
Návod na pestovanie
Pokiaľ túžite po peknom a väčšom strome, potom pre Vás bude čerešňa správnou voľbou, stačí si len vybrať zodpovedajúcu podpník. Čerešne kvitnú v priebehu mája, bielymi, či ružovými kvetmi, po odkvitnutí začínajú tvoriť plody - mladé kôstkovice zelenej farby v nezrelom stave. Nezabúdame ani na to, že čerešne sú vo väčšine prípadov cudzoopelivé, musíme teda vybrať aj správneho opeľovače. Višne naopak žiadne opeľovače nepotrebujú.
Výsadba a substrát:
Vyhovujú im nadmorské výšky od 250 do 400 m.n.m., s priemernou ročnou teplotou okolo 8 ° C a súhrnom zrážok cca 550mm. Pri vyšších zrážkach dochádza k častejšiemu pukaniu plodov. Dobre rastú v suchších pôdach, a tak volíme vyššie umiestnená stanovište s dobre priepustnou, skôr hlinitou pôdou. Stanovište by malo byť slnečné, teplé, chránené pred vetrom a mrazmi, s dobrou cirkuláciou vzduchu. Do suchších pôd vysádzame ranné odrody, do vlhších naopak odrody neskoršie. Čerešne korenia veľmi plytko, okolo 1,5m. PH pôdy je optimálna v rozmedzí 6,5-8, a primerane vápenaté. Pred samotnou výsadbou odstránime odumreté korene stromčeka a namočíme ho do vody (dve hodiny by mali byť postačujúce, dlhšia doba nevadí ale maximálne 1 deň), pri jesennej ponecháme rez až na jar. Väčšina mladých stromčekov potrebuje v prvých rokoch svojho života patričnú oporu (niektoré po celý život). Pripravíme si preto kôl, ktorý zatlčieme do už vyhĺbenej jamy. Potom drevinu zvisle vložíme a prihadzuje zeminu. Aby sa pôda dostala dobre aj pod korene, stromček nadvihneme a ľahko s ním zatrasieme. Potom dohádžeme zvyšok, pošliapeme a nakoniec pripevníme strom ku kolu (nikdy ale úplne pevne neuťahujeme). Nezabudneme dôkladne preliať zhruba 15 litrami vody (do hĺbky cca 30cm). Po vsiaknutí môžeme ešte miesto výsadby zamulčovat kôrou či lístím.
Hnojenie:
Tak ako u iných ovocných druhov i u čerešní sa snažíme doplniť základné látky ako dusík, fosfor a draslík a vápnik a to v predjarí a na jeseň. U višní vápnik nedopĺňame. Dusík dopĺňame až na jar (cez zimu by sa ľahko vyplavil z pôdy). Prispejeme tak k lepšiemu rastu a zdravotnému stavu stromov. Najkvalitnejšie hnojenie však opäť zaistí dobre odležaný kompost, alebo živočíšny hnoj.
Zálievka:
Zálievke venujeme pozornosť krátko po výsadbe, obzvlášť pri v jarných mesiacoch. Dbáme na to, aby pôda bola vlhká, ale nepremokrená.
Rez:
Rez po / pred výsadbou: je v podstate rovnaký ako u jabloní a hrušiek. Vyberieme si hlavný terminál a základné 2 bočné výhony (jeden na každej strane). Mali by byť rozmiestnené čo možno najpravidelnejšie okolo kmienka. Čerešne sú silne rastúce, a tak by medzi budúcimi vetvami mal byť dostatočne veľký rozostup. Vybrané konáre skrátime na 4-6 očiek, tak aby smerovali von z koruny a upravíme terminál skrátením do potrebnej výšky (cca 10cm nad skrátené vetvy).
Čerešne:
Výchovný rez: v nasledujúcich dvoch až troch rokoch zakracujeme iba budúce hlavné vetvy a terminál. Čím je rast slabší, tým hlbšie režeme. V ďalších rokoch takto hlboký rez už nevykonávame, iba skrátime hlavné vetvy na výhon rastúci smerom von a odstránime konkurenčné konáre a rovnako tak horné výhony, ktoré bránia prístupu dostatku svetla do koruny. Ostatné výhony popri hlavných vetvách a kmeni môžete vodorovne vyviazať - zastavíte tak veľký prírastok a docielite skoršiu úrodu. Rez vykonávame najčastejšie v júli alebo v auguste, ihneď po zbere, rovnako tak i rezy nasledujúce, teda udržiavacie.
Udržiavací rez: týmto rezom udržiavame strom v dostatočnej kondícii a dosahujeme tak dobrého presvetlenia koruny. Odstraňujeme staré, premrznuté a prekážajúce výhony. Základné vetvy ponechávame.
Višne:
Výchovný rez: višne tvoria obrast pomerne rýchlo a to už v prvom roku. Tieto postranné výhony možno využiť pre následné tvarovanie po výsadbe. Skracujeme ich už za druhým až štvrtým púčikom. U vzpriamených odrôd by mal koncový puk smerovať von z korunky, u previsnutých dovnútra korunky. V ďalších dvoch až troch rokoch skracujeme postranné výhony už mierne, približne do jednej roviny. Višne plodia už na dlhých jednoročných výhonoch.
Udržiavací rez: u čerešní možno vykonávať udržiavací rez raz za dva až tri roky, u višní je to potrebné častejšie, pretože vytvárajú väčší počet slabších vetiev a výhonkov, ktoré zbytočne zahusťujú korunu.
Omladzovací rez: u čerešní omladzovací rez nevykonávame, u višní možno každých 4-5 rokov skrátiť silnejšie vetvy na vhodné postranné výhony.
Všetky rezné rany nezabudneme ošetriť štepárskym voskom.
Podpníky čerešní a višní:
Čerešňa vtáčia Alkavo - rastú veľmi silno a kolmo hore. Neskorší nástup do rodivosti. Uprednostňujeme pre hlboké a chladné pôdy.
Mahalebka - vhodná pre pestovanie v suchších pôdach, odrody na nej naštěpované rousto slabšie a čoskoro plodí.
Gisela 5 - vyniká veľmi vysokou mrazuodolnosťou a je tolerantný k vírusovým chorobám. Stromčeky na tejto podnoži plodí