Ovocné stromy

Čím sa riadiť pri výbere stromu?

Pri výbere ovocného stromčeka sú dôležité tieto veci:

Výber podpníku

  • Treba si dopredu rozmyslieť aký veľký strom chcete mať
  • Správny podpník Vám zabezpečí správny rast i úrodu stromu
  • Podpník okrem veľkosti stromu ovplyvňuje aj stabilitu, rodivosť a odolnosť stromu

Čo je to vlastne podpník?

Podpník je spodná časť ovocného stromu s koreňovým systémom. Nad podpníkom je navrúbľovaná, alebo naočkovaná ušľachtilá, rodiaca časť ovocného stromu.

Slabo rastúce podpníky vyžadujú často aj celoživotnú oporu a kvôli plytkému koreneniu aj častejšiu zálievku.

Medzi slabo rastúce podpníky zaraďujeme: M27, M9, M26, Gisela 5, Dula

Opeľovacie pomery

  • Väčšina ovocných stromov je cudzoopelivá, čo znamená že potrebujú ešte jeden iný druh na opelenie a následne vytvorenie plodov
  • Pri výbere opeľovača sa raďte podľa času kvitnutia a dozrievania
  • Samoopelivé odrody si vystačia samé a nepotrebujú ďalšiu odrodu. Napriek tomu sa však odporúča mať v okolí aj iný druh, prípadne rovnaký samoopelivý

Výber stanoviska

Pri výbere ovocného stromu sa riaďte aj stanoviskom na ktoré ho chcete vysadiť.

Pred výsadbou ovocných stromov je dôležité prispôsobiť pôdu konkrétnym požiadavkám druhu ovocného stromu, ktorý si plánujete pestovať.

Väčšina ovocných stromov preferuje ľahko kyslú až neutrálnu pôdu. pH rozsah medzi 6,0 a 7,0 je pre väčšinu ovocných druhov ideálny. Ovocné stromy majú radi dobre odvodnenú pôdu. Stagnujúca voda v koreňovom systéme môže spôsobiť problémy, ako sú hniloby koreňov.

Vplyv mykoríznych húb

Čo sú mykorízne huby?

Mykorízne huby sú živé organizmy (prospešné pôdne huby), ktoré sa aplikujú rastlinám ku koreňom pri samotnej výsadbe alebo presádzaní a žijú v symbióze s rastlinou. Napoja sa na korene rastlín, budú rásť a rozširovať sa, čerpať živiny z pôdy a podporovať rastlinu počas jej celého života.

Aké benefity mykorízne huby poskytujú?

  • 1. Lepší a vyrovnanejší rast rastlín
  • 2. Bohatší a zdravší koreňový systém, ktorý bude schopný vo väčšej miere čerpať vodu a živiny z pôdy a dodávať ich rastline
  • 3. Nižšiu potrebu zálievky a hnojenia
  • 4. Zvýšenie odolnosti rastlín
  • 5. Lepšie prekonanie obdobia sucha
  • 6. Rastlina nebude trpieť pri presadzovaní
  • 7. Spevnenie okolitej pôdy a ochranu pred eróziou
  • 8. Ochranu proti niektorým pôdnym chorobám

Prečo aplikovať mykhorízne huby?

Po aplikácii mykoríznych húb pri pestovaní rastlín dochádza k maximálnemu využitiu a spotrebe všetkých dostupných živín z pôdy.

Sú mykhorízne huby hnojivom?

Mykorízne huby sú živé organizmy, ktoré dokážu rastlinu podporovať počas jej celého života avšak hnojiť je potrebné i naďalej. Mykhorízne huby z hnojiva môžu čerpať živiny pre svoj rast. Najlepšie je použiť hnojivo spolu s mykoríznymi hubami.

 

Ako vysadiť ovocné stromy

Sadenie ovocných stromov – ako a kedy?

Vhodným obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október až začiatok novembra, kedy sú stromy už vo fáze vegetačného pokoja. Stromčeky majú pri jesennej výsadbe čas do príchodu zimy zakoreniť, a budú tak lepšie pripravené na nasledujúce vegetačné obdobie. Podmienkou však je aby pôda ešte nebola zamrznutá.

Ovocné stromy môžeme sadiť aj v marci a začiatkom apríla. Treba si dať pozor na vysoké alebo nízke (mínusové teploty) a zamrznutú pôdu.

V prípade kontajnerovaných ovocných stromov môžete vysádzať počas celého roka okrem zimy.

Voľnokorenné ovocné stromčeky je potrebné zasadiť čo najrýchlejšie po kúpe. Korene ponoríme na 12-24h do vody aby sa hydratovali. Korene pred výsadbou zastrihneme cca 1-3cm a odstrihneme choré a poškodené korene.

Na dno výsadbovej jamy pridáme trochu vyzretého hnoja prípadne kompostu (značne tak urýchlime rast a nábeh do rodivosti stromu). Hnoj ani kompost by však nemal byť v priamom kontakte s koreňmi a tak ho prekryjeme zeminou (korene tak budú až nad touto vrstvou zeminy).

Výsadbová jama by sa mala vykopať až v deň výsadby. Na okraj výsadbovej jamy zatlčieme oporné koly, ktoré udržia strom stabilný pokým dostatočne nezakorení. Strom vložíme do výsadbovej jamy a za stáleho natriasania prihadzujeme zeminu. Stromček by mal byť zasadený v rovnakej hĺbke v akej bol zasadený v škôlke, prípadne v kontajneri a miesto štepenia by malo byť minimálne 10 cm nad zemou. Pôdu poriadne utlačíme aby sme stromček stabilizoval.

Oporu ponecháme pri stromčeku minimálne 2 roky. Niektoré typy ovocných stromov (najmä s trpasličími a slabo rastúcimi podpníkmi) potrebujú permanentnú oporu. Ak má k stromčeku prístup domáca alebo divá zver, je potrebné okolo kolov husté pletivo aby sme zvieratám zamedzili stromček obhrýzť alebo inak poškodiť.

Kontajnerované ovocné stromčeky môžeme vysadiť priamo a dodatočne ich zaliať. Dodržujeme všetky postupy ako pri voľnokorennom strome.